Stadiony w Pradze to dość ciekawy temat. Mało kto wie, że tak blisko polskiej granicy znajduje się największy stadion piłkarski świata, a także kilka mniejszych obiektów. W poniższym artykule znajdziecie praktyczne informacje oraz garść ciekawostek, które pomogą ocenić Wam, czy warto zrobić sobie wycieczkę, by obejrzeć stadiony w Pradze.
Strahov – gigant, który umiera
Adres: Vaníčkova 100/6, 169 00 Praga 6-Strahov, Czechy
Stadion Strahov jest uważany za największy obiekt piłkarski na świecie, jednak powoli popada w ruinę. Szacuje się, że na jego trybunach zmieści się 250 tysięcy ludzi, w tym 56 tysięcy może zająć miejsca siedzące.
Płyta główna stadionu ma wymiary ok. 310 metrów na ok. 200 metrów i zajmuje powierzchnię ponad 62 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się tam siedem pełnowymiarowych boisk piłkarskich i jedno boisko do minifutbolu.
Spójrzcie, jak kolosalny obiekt wygląda z drona.
Zobacz też Stadiony w Mediolanie.
Historia Stadionu Strahov
Stadion Strahov został wybudowany w 1926 roku i już wtedy robił wrażenie, choć początkowo wyposażono go w drewniane trybuny. Już w 1932 zastąpiono je betonowymi. Był wykorzystywany do organizowania kolosalnych pokazów gimnastycznych, gromadzących wiele utalentowanych sportowców oraz tysiące widzów, a władze komunistyczne organizowały na nim Spartakiady.
Największymi wydarzeniami na Stadionie Strahov były koncerty – grupa Rolling Stones zgromadziła ponad 100 tysięcy widzów w 1990 roku i ponad 150 tysięcy w 1995 roku, natomiast Pink Floyd w 1994 roku mogli się pochwalić 120-tysięczną widownią.
Po przemianach politycznych i zmianie ustroju władze miasta nie potrafiły znaleźć zastosowania dla tak olbrzymiego obiektu oraz pieniędzy na jego utrzymanie, dlatego ten stadion w Pradze powoli niszczeje. Treningi odbywa tu piłkarski klub Sparta Praga.
Otoczenie największego stadionu w Pradze
Ściany największego stadionu w Pradze pokrywa graffiti, tynk odpada od ścian, a ławki rozpadają się i rdzewieją. Nie ma mowy o tym, by Stadion Strahov odzyskał w najbliższym czasie swoją dawną świetność.
Z dobrych wiadomości, na terenie gigantycznego kompleksu znajduje się centrum squasha, kryty basen i centrum odnowy biologicznej. Bez trudu dotrzemy tu autobusami i tramwajami.
Po drugiej stronie ulicy znajduje się inny stadion w Pradze – imienia Evžena Rošickiego.
Stadiony w Pradze – obiekt im. Evžena Rošickiego
Strona internetowa stadionu: www.cuscz.cz/
Adres: Diskařská 2120/3, 169 00 Praga 6-Břevnov, Czechy
Stadion Evžena Rošickiego znajduje się w praskiej dzielnicy Strahov. Trybuny mieszczą ponad 19 tysięcy osób. W 1978 roku odbywały się tu lekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Ten stadion w Pradze, nazywany czasem Rošičákiem, był dawniej stadionem Slavii.
W 2018 roku miasto Praga zdecydowało, że nie chce go kupić od FACR, co oznacza, że prawdopodobnie dojdzie do sprzedania go prywatnemu podmiotowi i rozbiórki.
To smutna historia dużych, czeskich stadionów. Przejdźmy teraz do nowocześniejszych obiektów.
Zobacz tez Stadiony w Wiedniu.
Stadion Na Julisce w Pradze
Strona internetowa stadionu: www.fkdukla.cz/zobraz.asp?t=stadion
Adres: Na Julisce 28, 160 00 Dejvice, Czechy
Stadion Na Julisce został otwarty w 1960 roku, a jego właścicielem pozostaje czeskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Poza boiskiem, jest też wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną i odbywa się tu Memoriál Josef Odložila.
Na co dzień swoje mecze rozgrywa tu Dunkla Praha, czeski klub sportowy z siedzibą w stolicy. Na stadionie znajdziemy 28 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 12 tysięcy miejsc siedzących.
Lokalizacja stadionu Na Julisce jest wyjątkowo malownicza, ponieważ obiekt został wkomponowany we wzgórze, a trybuna pozwala nie tylko na oglądanie wydarzeń sportowych, ale także panoramy miasta.
Eden Aréna – nowoczesny stadion w Pradze
Strona internetowa stadionu: www.slavia.cz/zobraz.asp?t=klub-sinobo-stadium
Adres: U Slavie 1540, 100 00 Praga 10-Vršovice, Czechy
Eden Arena, Stadion Eden, Sinobo Stadium, Synot Tip Aréna – to wszystko nazwy jednego stadiony w Pradze. Swoje mecze rozgrywa tu Slavia, występująca w czeskiej ekstraklasie.
Eden Arena pomieści 21 tysięcy kibiców. Została wybudowana w 2008 roku w miejsce dawnego obiektu sportowego. W 2013 roku odbywał się tu mecz o Superpuchar UEFA.
Generali Arena w Pradze
Strona internetowa stadionu: sparta.cz/cs/klub/stadion/
Adres: M. Horákové 1066/98, 170 82 Praga 7-Dejvice, Czechy
Generali Arena, dawniej nazywana Letenský stadion od dzielnicy Letná, należy do miasta Pragi. Swoje mecze rozgrywa tu klub AC Sparta Praga, a także okazjonalnie czeska reprezentacja. Trybuny mogą pomieścić prawie 21 tysięcy widzów.
Łatwy dostęp do stadionu zapewnia dogodny transport miejski w postaci tramwajów oraz metra.
Mały stadion w Pradze – Ďolíček
Strona internetowa stadionu: www.bohemians.cz/
Adres: Vršovická 1489/31, 101 00 Praha 10-Vršovice, Czechy
Dawniej zwany Dannerův stadion, współczesny Ďolíček to miejsce rozgrywania meczów przez klub Bohemians 1905. Do otwarcia jego pierwotnej wersji doszło w 1932 roku, a ostatnia przebudowa nastąpiła w 2007 roku. Ten stadion w Pradze pomieści zaledwie 7,5 tysiąca widzów.
Można tu dotrzeć tramwajem, autobusem, a jeśli nie przeszkadza nam kilkuminutowy spacer, także koleją lub metrem.
Stadion Viktorii Žižkov
Strona internetowa stadionu: www.fkvz.cz/
Adres: 3CMV+HR Praga, Czechy
Stadion Viktorii Žižkov pomieści 5,6 tysiąca widzów. Powstał w 1903 roku, jednak dopiero w 2007 roku doczekał się rozbudowy, która pozwoliła na uzyskanie ponad 5 tysięcy miejsc dla kibiców. W roli gospodarza występuje tam drugoligowy klub FK Viktoria Žižkov, a także FK Bohemians Praha.
Nawierzchnia boiska nie jest podgrzewana. Dojedziemy tu wieloma środkami komunikacji publicznej: autobusem, tramwajem, koleją i metrem.
Stadiony w Pradze – podsumowanie
Jeśli chcecie zobaczyć największy stadion piłkarski na świecie, jakim jest Strahov, a także inne obiekty sportowe w stolicy Czech, musicie się spieszyć – kto wie, czy nie czeka go wkrótce rozbiórka.
Miasto stołeczne Czech znajduje się mniej niż 150 km od polskiej granicy, więc zwiedzanie stadionów w Pradze może być doskonałym pretekstem do jednodniowej wycieczki. Nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty, a obowiązującą walutą są korony. Wymienimy na nie złotówki w praktycznie każdym kantorze w okolicy, możemy też płacić kartą.
Jesteśmy ciekawi, czy chcielibyście zobaczyć stadiony w Pradze, przede wszystkim umierającego giganta? A może taka wycieczka jest już za Wami? Jeśli tak, czekamy na Wasze wrażenia w sekcji komentarzy!