Kijki do chodzenia składane to jeszcze kilka lat temu coś nie do pomyślenia. Nikt nie wiedział co to jest i czemu to służy. Dopiero od nie dawna wzbudza to nasze zainteresowanie. I to nie tylko e jednym pokoleniu, ale ogółem wśród młodych i starszych. I dobrze, bo bardzo korzystnie wpływ to na nasze zdrowe fizyczne. Dziś ludzie z kijkami to na ulicach nie rzadki widok, w ten sposób łatwo zadbać o swoje zdrowie i kondycję, a nie jest to ogromny koszt. Do tego składane nie zajmują wiele miejsca, zatem można je brać wszędzie, do parku, w góry i na miasto. Właściwy sprzęt, to wiele korzyści za niewiele.
Zatem jakie kijki do chodzenia składane powinniśmy kupić? To bardzo dobre pytanie, na które tu z pewnością znajdziecie odpowiedź. Przygotowaliśmy dla Was wiele porad, a ważne informacje zebraliśmy w jedno miejsce. I to nie wszystko, bo czekają też na Was polecenia w rankingu najlepszych. Szukacie odpowiedniego sprzętu – tu go znajdziecie! Zapraszamy serdecznie do lektury już teraz!
Jakie kijki do chodzenia składane wybrać i kupić?
Zanim podejmiemy ostateczna decyzję, zobaczmy jakie kijki do chodzenia składane wybrać. Czym się one różnią i czy są takie, które nam się najbardziej spodobają, czy będą dobrej jakości, itd. Zastanówmy się czego potrzebujemy, czego oczekujemy. Wtedy to zobaczmy także, co jest nam oferowane w sklepach, zwracając uwagę na te oto elementy:
- rodzaj,
- długość kijków,
- materiał,
- segmenty,
- system blokowania.
Rodzaje kijków do chodzenia składanych
Decydując się na kijki do chodzenia składane, musimy wiedzieć, że dostępne są rożne rodzaje i jakich my potrzebujemy. Przede wszystkim zależy to od rodzaju podłoża. Pierwszym rodzajem są kije trekingowe, które świetnie nadają się w góry. Posiadają one paski oraz gładką rączkę. Rękojeść jest przy tym niewielka.
Drugi rodzaj to kijki do nordic walking, czyli wersja miejska. Tu warto wybrać modele, które posiadają gumowe nakładki, idealne na różną nawierzchnię np w parku. Kije są od razu wyposażone w rękawice.
Zobacz: Kijki do chodzenia po górach
Długość kijków do chodzenia składanych
Kiedy decydujemy się na kijki do chodzenia składane, musimy wziąć pod uwagę fakt, że muszą być one idealnie dopasowane do naszego wzrostu. Według obowiązujących reguł, dobry kij powinien tworzyć kąt 90 stopni z naszym przedramieniem. Wtedy o łokcie tworzą kąt prosty. Co ważne nasza postawa musi być wyprostowana, na płaskim terenie, a kij musimy trzymać w dłoni i zgiąć już wcześniej wspomniany łokieć.
W przypadku kijków górskich, możemy je skracać lub wydłużać ze względu na odmienny teren. Jednak tradycyjnie dopasowujemy długość kija do wzrostu. Dostępne są modele już od 154 cm wzrostu, gdzie wypada tu długość całkowita 100 cm. W przypadku wzrostu 155-171 cm to wzrost o 10 cm do poprzedniego, czyli 110 cm. Od 172 cm do 182 cm to wzrost o kolejne 10 cm, czyli 120 cm. A od 183 cm wzrostu wynosi kijek 130 cm.
Materiał wykonania kijków do chodzenia składanych
Kiedy wybieramy kijki do chodzenia składane musimy zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane. Zwykle jest to aluminium, duże lżejsze od stali, ale także wytrzymałe. Na wyższych półkach natrafimy także na włókno węglowe, które jest nieco sztywniejsze od aluminium.
Segmenty kijków do chodzenia składanych
Najczęściej spotykana konstrukcja naszych kijków do chodzenia składanych jest dedykowana na wsuwane w siebie elementy. I choć ich liczba może się różnić, najpopularniejsze są te w liczbie trzech. Zacznijmy jednak od początku, czyli kijki do chodzenia składane dwusegmentowe. To jedna z najprostszych konstrukcji. Dzięki temu są one bardzo stabilne, jednak to wszystko, jeśli chodzi o plusy. Znaczne więcej jest minusów, jak na przykład większy rozmiar kijków po złożeniu ich, dlatego bardziej nadają się jako kije miejskie do nordic walking, niż te trekkingowe.
Kijki do chodzenia składane trzysegmentowe to najchętniej wybierane modele. Szczególnie podczas górskich wędrówek. Dzięki temu, że mają trzy elementy, to może je składać do na prawdę małych rozmiarów. Idealne do spakowania w plecak czy torebkę. Są przy tym bardzo lekkie i solidne. A do tego nadal można je regulować. Sprawdzają się i zimą i latem.
Kolejne to kijki do chodzenia składane czterosegmentowe, szczególnie cenią sobie komfort ich przechowywania oraz transport. Jeśli jest to dla Was najważniejsze, to koniecznie się na nie zdecyduje, zajmują jeszcze mniej miejsca. Jednak uwaga, bo mogą one zachować mniejszą stabilność. Jednak w mieście to nie problem, bo sprawdzają się w miejskim nordic walkingu po równym terenie.
Najlepsze kijki do chodzenia składane
Najlepsze kijki do chodzenia składane to jakie to są? Przede wszystkim te najlepiej dopasowane do naszych parametrów, odpowiednie po rozłożeniu i zajmujące mało miejsca po złożeniu. Liczy się jakość ich wykonania, czyli materiał. Dostępne są także różne rodzaje, o czym warto pamiętać podczas zakupów.
Może: Kijki do chodzenia ?
System blokowania kijków do chodzenia składanych
Dobre kijki do chodzenia składane oferują nam pewien system blokowania. Najczęściej spotykany jest rozporowy, jednak jest go coraz mniej. A zastępuje go zyskujący popularność system zewnętrznego blokowania. Ten pierwszy jest niestety na dzisiejsze czasy już mało sprawny, bywa kłopotliwy zimą, po prostu jest dużo mniej wygodny. Z kole ten drugi jest szybki. Nie mamy kłopotów z jego ustawieniem. To bardzo prosty w obsłudze sprzęt. I do tego mniej podatny na zużycia.
Gdzie kupić kijki do chodzenia składane?
Dobre kijki do chodzenia składane możemy zakupić przez internet. Choć dla niektórych może być to dość ryzykowane, bo kije muszą być dopasowane do naszego wzrostu. Więc dobrze, aby były one wtedy regulowane. My jednak polecamy udać się najpierw do sklepu stacjonarnie np. sportowe, turystyczne czy duże dyskonty i tam porównać modele. Tam też skorzystamy z pomocy doradcy klienta, który może nam dopasować rozmiar.
Do chętnie wybieranych producentów zaliczamy: Enero, Spokey, Spartan, Fjord Nansen, Crivit oraz inni.
Cena kijków do chodzenia składanych
Czy kijki do chodzenia składane to drogi gadżet? Nie są bardzo tanie, ale też nie jest to bardzo dużo. Wszystko zależy od tego, co wybierzemy, jaka to będzie jakość lub od jakiego producenta. Wybierając najtańsze zapłacimy od około 60 zł, do nawet 130 zł za najdroższe.
Polecamy: Klocki do jogi
Kijki do chodzenia składane – opinie
A co Wy nam powiecie, jakie kijki do chodzenia składane będą najlepsze? Na co koniecznie musimy zwrócić uwagę? Czy macie już na oku jakiś model? Czym się wyróżnia? Dlaczego chcecie go kupić? A może już macie coś zakupione? Możecie się podzielić z innymi, jaki to model? I dlaczego go polecacie? Jakie dają nam korzyści? Jakie są ich zalety według Was? Koniecznie dajcie nam znać, jakie są Wasze opinie w tym temacie!
Kijki do chodzenia składane / Ranking najlepszych
W dzisiejszych czasach bardzo zwracamy uwagę na to, by dbać o zdrowie. Korzystamy z wielu nowości, jaki się pojawiły. Wy także chcecie? To koniecznie zajrzyjcie do naszego rankingu najlepszych kijków do chodzenia składanych. W tym zestawieniu czeka na Was wiele poleceń, sprawdzonych modeli wraz z pełnym opisem oraz dokładną ceną. Zobaczcie sami, co warto kupić. Zapraszamy już teraz!