Hipodromy w Polsce to mekki jeździectwa dla fanów tej dyscypliny sportowej w całym kraju, nie tylko zawodników. Choć nie jest ich zbyt wiele, są to imponujące obiekty, które nie odstają zanadto od światowego poziomu. Jesteście ciekawi, gdzie się znajdują, jak są wielkie i do czego obecnie służą? Zapraszamy do lektury!
Czym są hipodromy w Polsce?
Hipodromy w Polsce to miejsca, gdzie odbywają się zawody jeździeckie: wyścigi, popisy, pokazy i inne eventy, związane z jeździectwem. Zwykle są one dość duże, ponieważ muszą pomieścić odpowiednio rozległy tor, pozwalający na regulaminowe rozmieszczenie przeszkód, a także odpowiednio przygotowane stajnie.
Hipodromy w Polsce są zazwyczaj otoczone płotkiem, zwanym szrankami. Kiedy koń przekroczy szranki przed ukończeniem określonej konkurencji, jest automatycznie dyskwalifikowany.
Historia hipodromów
Hipodromy sięgają swą historią już starożytności. Dawniej przyjmowały formę placu, na którym znajdował się tor wyścigowy dla koni i rydwanów konnych, w starożytnym Rzymie jego rolę spełniały cyrki, później zaś drewniane trybuny, aż wreszcie powstały obiekty, jakie znamy dziś.
Historia hipodromów w Polsce jest nieco krótsza, ponieważ powstają one od początku XIX wieku – choć wyścigi konne rozgrywano już od średniowiecza, wcześniej nie budowano obiektów do tego przeznaczonych na taką skalę.
Gdzie znajdują się hipodromy w Polsce?
Hipodromy w Polsce najczęściej znajdziemy przy ośrodkach jeździeckich i hodowlanych, a także na terenach z nimi niezwiązanych, na przykład działkach państwowych. Jako że nie jest ich zbyt dużo, posiadając własnego konia, musimy z reguły przemierzyć wiele kilometrów, nim dojedziemy na miejsce. W transporcie przydadzą się oczywiście odpowiednia przyczepa, ale także derka, ochraniacze na ogon i nogi, właściwe do tego celu kantary oraz uwiązy.
Największe hipodromy w Polsce
Najpopularniejsze i największe hipodromy w Polsce znajdziemy w:
- Sopocie,
- Wrocławiu w dzielnicy Partynice,
- Warszawie na Służewcu,
- Jarantowie koło Kalisza,
- Morawie niedaleko Strzegomia,
- Poznaniu w dzielnicy Wola.
Hipodromy w Polsce: Sopot
Obiekt w Sopocie jest najbardziej znanym hipodromem w Polsce. Wyróżnia go rozległy teren, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Ergo Arena. Zajmuje prawie 39 hektarów i obejmuje trzy rodzaje bieżni, stajnie sportowe na 300 koni, stajnie rekreacyjne, obiekt służący hipoterapii, trybuny, budynek totalizatora, dżokejki, padok, a także zabudowania mieszkalne dla uczestników wydarzeń, które są tu organizowane.
Adres: Władysława Łokietka 1, 81-736 Sopot
Zobaczcie, jak prezentuje się hipodrom w Sopocie na poniższym filmie. Jako ciekawostkę dodamy fakt, że jest to jeden z niewielu w Europie hipodromów z widokiem na morze.
Hipodrom w Morawie
Kolejnym hipodromem w Polsce, o którym chcielibyśmy opowiedzieć, jest ten im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie, w województwie dolnośląskim. Użytkuje go klub LKS Stragona Strzegom, organizuje się tutaj zawody krajowe i międzynarodowe. Cyklicznym wydarzeniem, z którego słynie to miejsce, są zawody Strzegom Horse Trials.
Adres: Morawa 36, 58-150 Strzegom
Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej informacji znajdziesz na poniższym filmie.
Hipodromy w Polsce: Partynice
Hipodrom we Wrocławiu Partynicach to kolejny ciekawy obiekt z tej kategorii. Jest to klasyczny tor wyścigów konnych, gdzie rozgrywają się takie gonitwy, jak na przykład Wielka Wrocławska czy Wielka Partynicka. Co ciekawe, katolicką mszę odprawił tu papież Jan Paweł II, przyciągając w to miejsce całe rzesze wiernych.
Adres: Zwycięska 2, 53-033 Wrocław
Hipodrom na warszawskim Służewcu
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego hipodromu w Polsce, który znajduje się w stolicy kraju. Trzy trybuny, które tu znajdziemy, mieszczą kilkanaście tysięcy widzów, co czyni obiekt całkiem sporym. Na torze rozgrywa się liczne memoriały, miały tu także miejsce duże koncerty, na przykład U2, Depeche Mode, Stinga, The Rolling Stones czy George’a Michaela.
Adres: Bokserska, Warszawa
Hipodromy w Polsce – wydarzenia
Największe hipodromy w Polsce były świadkami wielu ważnych wydarzeń, w tym o międzynarodowej sławie. Na przykład w Jarantowie w 2008 roku odbywały się Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, na Służewcu Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych w 1987 roku, Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Sportowego w 2003 i 2009 roku w Morawie oraz wiele innych.
Zawody na hipodromach w Polsce
Każdy, kto na poważnie zajmuje się jeździectwem, prędzej czy później pozna smak zawodów na hipodromach w Polsce. Trzeba pamiętać, by odpowiednio się do nich przygotować.
Kluczem do sukcesu są na przykład:
- Odpowiednio dobrane siodło,
- Popręgi, czapraki oraz nauszniki,
- Derki,
- Kosmetyki i szczotki,
- Ochraniacze treningowe oraz kaloszki,
- Buty dla konia.
Zawody na hipodromach – co jeszcze jest ważne?
Dobre wyniki na hipodromach w Polsce zapewni nam także odpowiednio zadbany koń. Warto zacząć od razu: zafundować mu dobrą paszę oraz witaminy poprawiające jego kondycję. Pamiętajmy, by zabrać je ze sobą w drodze na zawody, bo choć na hipodromach w Polsce można kupić siano czy słomę, to paszę treściwą trzeba koniecznie wziąć ze sobą.
Jeździec na hipodromach w Polsce
Jeździec także powinien być odpowiednio wyposażony, wybierając się na hipodromy w Polsce. Poza specjalną odzieżą na zawody, zabierzmy ze sobą także codzienne ubrania adekwatne do pogody, kask, bryczesy, a także odpowiednie buty. Ważnym elementem wyposażenia będą także stosowne dokumenty.
Jak się przygotować?
U wielu początkujących jeźdźców powstaje zatem pytanie, jak przygotować się do wizyty na hipodromach w Polsce i gdzie znaleźć potrzebne wyposażenie. Choć sprzęt jeździecki możemy wypożyczyć, dla dobrych wyników ważne jest jego dopasowanie do jeźdźca. O to najłatwiej, kupując rzeczy na zawody na hipodromach w Polsce na własną rękę, zgodnie z naszymi upodobaniami.
Choć sprzęt jeździecki znajdziemy także w sklepach stacjonarnych, liczne promocje oraz niskie ceny to domena internetowych sklepów, które są obecnie najpopularniejszą opcją, jeśli chodzi o zaopatrywanie się.
Hipodromy w Polsce – podsumowanie
Większość hipodromów w Polsce to obiekty nie tylko sportowe, ale i zabytkowe, a przez to chętnie odwiedzane przez osoby niezwiązane z jeździectwem.
A Wy mieliście już okazję odwiedzić któreś z opisywanych przez nas miejsc? Zasiadaliście na trybunach, czy zaszczyciliście hipodromy w Polsce swoimi występami? Pochwalcie się koniecznie w sekcji komentarzy!